DESTEK Mİ – SALAVAT MI?

Yüce Rab’bim, yanlışlarım için beni bağışla…

Ne dedik

Bazen düşünüyorum da… Beş yıl boyunca gittiğim Kur’an Kurslarında Arapça Kur’an okumayı öğreneceğime, işi en ileriye götürüp Arapça öğrenseymişim! En büyük pişmanlıklarımdan birisidir Arapça öğrenememek. Pişmanlığım Kuran’ı Arapça okumak hevesim değil… Pişmanlığım, Kuran’ı gerçek anlamıyla, kendi anladığım anlamda okuyamamak. Pişmanlığım, Kuran’ı başkalarının anladıklarına göre benim yorumlamam…

Pişmanlığım, Ahzab suresi 56. Ayetini kendi anladığım şekliyle anlayamamak ve anlatamamak.

Türkçeye çeviren mealcilerin büyük çuğunluğu 56. Ayetteki “yusalline” kelimesini  “destek” olarak anlıyorlar. Ancak Diyanet, Diyanet Vakfı ve bir kaç mealci “yusalline” kelimesini  “salavat” olarak anlıyorlar ve öyle anlatıyorlar.

Ahzab 33/56 : İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alen nebiyyi, yâ eyyuhâllezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ(teslîmen).

Bu ayetin meali bazı mealciler tarafından aşağıdaki şekilde anlaşılmıştır.

“SALAT-DESTEK” DİYENLERDEN BİR KAÇI…

Ali Bulaç meali : Şüphesiz, Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin.

Yaşar Nuri Öztürk meali : Şu bir gerçek ki, Allah ve melekleri, o Peygamber’e destek verirler/onun şanını yüceltirler. Ey inananlar! Siz de ona destek olun/onun şanını yüceltin ve ona içtenlikle selam verin.

Diyanet İşleri : Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.

SALAVAT DİYENLER

Diyanet Vakfı meali : Allah ve melekleri, Peygamber’e çok salevât getirirler. Ey müminler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.

Abdülbaki Gölpınarlı meali : Şüphe yok ki Allah ve melekleri, salavat getirir Peygambere; ey inananlar, siz de ona salavat getirin, tam teslîm olarak da selâm verin.

Adem Uğur meali : Allah ve melekleri, Peygamber’e çok salevât getirirler. Ey müminler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.

* * * *

Yapabildiğim araştırmalarda ayetten anladığım;  o günkü şartlarda, putperestliğin hakim olduğu dönemde, Peygamberimizin dini tanıtma, islamiyeti yayma ve insanlara duyurma  çalışmalarında, insanların Peygambere inanmaları ve ona “destek” vermesi emredilmektedir. Ayet, “Allah ve melekleri “destek” verdi… “Siz de destek verin.” demektedir. Desteğin dışında, O’na inanmamızı, itaat etmemizi, saygı ile selamlamamız emrediliyor.

“Salavat” olarak çeviren mealciler ise meallerinde diyorlar ki; “Allah ve melekleri Peygambere çok salavat getirirler.”

Düşünüyorum da; böyle bir şey olabilir mi? Allah Peygambere salavat getirir mi? Tövbe tövbe… Allah bu… Peygambere desteğini verir… İnananlar tabii ki peygamberlerinin şanını yüceltip, onu selamlayacaklar.  Düşünerek, akıllarını kullanarak… Biz inananların anlayamadığı bir şey var. Allah’ın resulü Peygamberimizin içimizden biri olduğunu hatırlamamak!.. O’da bizim gibi biriydi… Ama Yüce Allah O’nu seçti. Peygamberimizi tabii ki çok sevip, onun şanını yücelteceğiz… Ama taparcasına değil!  Taptığımız ve kulu olduğumuz  bir tek Allah.

Sahi!.. “Allahümme salli ala….” diye başlayan birşey duyduğumda aklıma “salavat” geliyor. Peygamberimizi yücelttiğimiz özlü cümle…

Bizler, hani hergün en az kırk kez okuduğumuz Fatiha’da “yalnız sana ibadet ederiz” diyen bizler,

“Allah’tan başka ilah yoktur.” diyen bizler,

Allah’ın “Bana hiçbir şeyi, hiçbir kimseyi ortak kılmayın” dediği bizler,

Acaba kıldığımız namazlarımıza “Allahümme salli…” leri kattığımızda Şirke bulaşıyor muyuz? Hani ibadetimizi sadece Allah’a yapıyoruz ya?

Peygamberimiz bile olsa, O’nu ibadetimize katmamız şirk değil midir?

Hesap günü sorumlu tutulacağımız Kitabımızdan iki ayeti tekrar hatırlayarak yazıma noktayı koyuyorum.

Ali İmran suresi 80. Ayet: Ve size melekleri ve peygamberleri rabler edinmenizi de emretmez.Siz, müslümanlar haline geldikten sonra inkarı mı emreder size?

Ali İmran 64 : De ki: “Ey Ehlikitap! Sizin ve bizim aramızda aynı olan şu söze gelin: Allah’tan başkasına kulluk etmeyelim, O’na hiçbir şeyi ortak koşmayalım, Allah’ı bırakıp da birbirimizi rabler edinmeyelim.” Eğer yüz çevrilirse şöyle söyle: “Tanık olun, biz müslümanlarız/ Allah’a teslim olanlarız.”

Allah bilmeden yaptığımız bütün günahlarımızı bağışlasın…

Selam ve Dua ile,

Reklamlar

About Fikret Arman

ALLAH'ın dosdoğru yoluna ileten tek Kitap; KUR'AN-I KERİM'DİR.

7 responses to “DESTEK Mİ – SALAVAT MI?”

 1. bahri says :

  http://m.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=3145 burda metnin asagisina dogru aciklama yapmislar.

 2. Osman Yıldız says :

  Acizane araştırmalarıma göre Salat kelimesinin öz anlamı Dua.Salavat kelimesi ise Salat kelimesinin çoğuludur.Yani Salavat=Salatlar.Selam kelimesinin öz anlamı ise Esenlik.İkinci anlamı ise İtaat.Salat etmek,salavat getirmek,Selam vermek,selam etmek gibi deyimler Türkçeye çevirme çabaları sonucu oluşan deyimler.Ancak ister istemez bu çabalar anlam kaymalarına ve anlam değişmelerine neden olabilmektedir.Öte yandan Salat kelimesi için Destek anlamına hiç rastlamadım.Bu anlam öz anlamdan bayağı kaymış bir anlam kanaatindeyim.Namaz (=Salatın Farsçası) belli zamanlarda şekli ve sayısı ikinci planda olarak Allah’a dua etmek,Allah’la rabıta (=iletişim)kurmak,arzu hal etmek anlamındadır kanaatindeyim.Yani namaz Yüce Allah’la manen görüşerek bir hesap verme ve dilekte bulunma yoluyla bir Manevi Beslenme (=Maneviyat kazanma=Moral yükseltme) ibadetidir.Şekil ve sayıdan çok içtenlik ve iyi niyet önemlidir.
  Bu arada,öz anlamlara bağlı kalarak Yüce Allah’ın Ahzab,33/56 sözü şöyle çevrilebilir : Muhakkak ki Allah ve melekleri Nebi’ye dua ederler (=Onun için iyilik dilerler).Ey inananlar, O’na iyilik dileyin ve güvenerek (=itaat ederek=uyarak) esenlikte olun.Allahın esenliği(=Selamullah) ve Hidayeti (=Doğrultması) üzerimize olsun…

 3. Serkan Demir says :

  Burada ki merakınız Şifa-i Şerif kitabının zannediyorum ki ilk cildinde cevaplanıyor. Bu arada rivayet edilen o ayete işarette bizim açımızdan salavat olduğu ve bu salavatın Salli-Barik’tir. Fakat Allah-u Te’ala ve Meleklerin getirdiği salat bizimkisi gibi değildir çünkü herkes makamınca fiili gerçekleştirmektedir. Bunun çok detaylı bir şekilde izahı dediğim gibi Şifa-i Şerif’de bulunmaktadır. Bu tarz konularda ilmi kaynaklara başvurmanız daha sağlıklı olacaktır..

  • Fikret Arman says :

   Serkan Demir Kardeşim,
   Sayfamı ziyaret ettiğin için teşekkür ederim. Hoş geldin.
   Rab’bim onlarca ayetinde “düşünün ve aklınızı kullanın.” diyor. Ben de Yüce ALLAH’ın izin verdiği ölçüde bunu yapmaya çalışıyorum.
   Yorumunda bir velinin kitabından bahsediyor ve onun kitabında yazanlara itibar ediyorsun… Oysa Yüce ALLAH, biz Müslümanlar için indirdiği kitabında ne diyor? Bir kaç ayet yazacağım.
   A’raf Suresi 3: Rabbinizden size indirilene uyun; O’nun berisinden bir takım velilerin ardına düşmeyin! Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!..
   Zümer Suresi 3: Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah’ındır! O’ndan başkasını veliler edinerek, “biz onlara, bizi Allah’a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz.” diyenlere gelince, hiç kuşkusuz Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.
   Ali İmran Suresi 80: Ve size melekleri ve peygamberleri rabler edinmenizi de emretmez.Siz, müslümanlar haline geldikten sonra inkarı mı emreder size?
   Benim tek velim ALLAH’tır. O’nun kulları olan diğer velilerle ve onların kitaplarıyla hiç işim olmaz!.. Hele hele Peygamberime iftira atanlarla…
   Ahsab suresi 56. Ayette Söz konusu olan kelime ve istenilen şey; ALLAH’ın Elçisi ve Peygamberimizin bizlere tebliğ ettiği ayetlere itaat edip, müşriklere karşı O’na destek vermemizdir. Yoksa yücelttiğimizi zannettiğimiz “salavat getirmek” değil!..
   Şunu da yazmadan geçemeyeceğim… Yorumunda, ALLAH’ın bizler için vahyettiği ayet için “rivayet edilen” ifadesi kullanmışsın. Eyvah ki eyvah!.. Ne demek “rivayet edilen”?
   Yüce ALLAH, bilmeden yaptığımız yanlışları affetsin…
   Selam ile,

 4. Serkan says :

  Bakara 152 bunu dogrulamis olmasin Allah yolunda olana bu kadar deger verirken peygamber efendimiz icin böyle demesi normal olsa gerek

 5. Kalemzade Kamil says :

  Peygamberine gerçekten güvenen, ona gerçekten destek veren, onu gerçekten seven ve İnşallah onunla gerçekten arkadaş olacak olan sizin gibiler olacaktır Fikret abi. Gönlünüze sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: