TAHİYYAT DUASI

“Allah, şirk batağında yüzenlerin dualarını kabul eder mi?”

namaz-nasil-kilinir-namazin-kilinmasi-cami

Yazılarımı okuyan bazı Kardeşlerim bana soruyor… “Sen  Peygamberimize düşman mısın? O’nu sevmiyor musun?”

Aynen böyle soruyor birkaç Kardeşim. Bu Kardeşlerime başta Ahzab suresi 56. Ayet olmak üzere birkaç ayeti hatırlattım. Sonra onlara dedim ki, “Allah, Ahzab Suresi 56. Ayette, Peygambere SALAVAT GETİRİN demiyor… Peygambere DESTEK VERİN diyor!” dedim Kur’an’dan anladığım kadarıyla.

Bu Kardeşlerim istiyorlar ki, ben de kendileri gibi uydurulan o hadisteki gibi her Cuma günü 80 salavat getireyim, benim de 80 yıllık günahlarım affolsun… Bu hadisle bu din ne kadar kolaylaşır bir düşünsenize!.. 80 salavat getirmek  sanırım 15-20  dakika sürer… Yani, Peygamberimizi sevdiklerini söyleyen bu Kardeşlerim, her Cuma 80 salavat okuyarak günahlarından kurtuluyorlar!.. Oh ne ala ne ala!..

Sen namazını kılma, orucunu tutma, yoksulu düşünme, yetimin hakkını boşver, çal, zina serbest, aklına gelebilecek her türlü haltı ye, ondan sonra her Cuma 80 salavat getir günahlar affola!.. Düşünüyorum da; benim Peygamberim, bizlere tebliğ ettiği Kur’an’a böylesine ters bir sözü nasıl söyler? “Müslümanım” diyen birisi bu safsataya  nasıl inanır anlamıyorum.

Bu Kardeşlerim benim de kendileri gibi düşünmemi istiyorlar… Onlar gibi düşünmediğim,  onların hadis dediklerini Kur’an’da göremediğim ve değer vermediğim için Peygamberimi sevmediğimi düşünüyorlar… Peygamberimizin hadis-i şerifleri var… Hadissiz olmaz!” diyorlar.

Oysa bu Kardeşlerim bilmiyorlar ki; ben Peygamberimizi onlardan çok çok daha fazla seviyor, Peygamberimize onlardan çok çok daha fazla değer veriyorum. Onlar, “Bu Peygamber sözüdür!” diyerek Peygamberimize atılan iftiralara uygun adım destek verirlerken, ben, Peygamberimizin Kur’an’a uymayan sözler söylemeyeceğine inandığım için Peygamberimi koruyorum… Onlar, evliyanın izinden giderlerken ben, Peygamberimin bize tebliğ ettiği Kur’an’ın izinden gidiyorum.

Hiçbir zaman, asla ve asla Peygamberimin yolundan şaşmadım… Peygamberime iftira etmiyor, Peygamberime itaat ediyorum… “Ben sadece bana vahyolunana uyarım.” diyen Peygamberimin  yaptığını yapıyor, bana tebliğ ettiği Kur’an’ı Kerimi okuyor ve Kur’an’ın gereğini yapıyorum… Evliyanın ve ataların söylediklerini değil.

* * *

Peygamberimizle ilgili yukarıdaki inancımı dile getirdikten sonra yine O’nunla ilgili bir başka konuya değineceğim.

Namazın son oturuşunda (kade-i ahire) okunan ve “TAHİYYAT DUASI”  dediğimiz namazın vazgeçilmez  duası.

Ben inanıyorum ki, bugün namaz kılan Ülkemdeki Müslüman Kardeşlerimden “Tahiyyat” duasını okumadan namaz kılan hemen hemen yok denecek kadar azdır… Peki neden? Neden bu duayı her namazımızda okuyoruz?.. Cevap çok basit… “Analarımızdan, babalarımızdan, büyüklerimizden, hocalarımızdan gittiğimiz Kur’an Kurslarında hep böyle gördük… Bizlere böyle öğrettiler… Peki bizler, bu duada  “ne dediğimizi” hiç düşünüp araştırdık mı?

Doğrusunu isterseniz ben araştırabildiğim kadarı ile araştırdım ve daha önceki yazılarımda da yazdığım gibi bu duayı yıllar önce namazımdan çıkardım. Gerekçesini, okuduğum tek Kitabım Kur’an’da buluyorum…

Yıllar önce Cin Suresi 18. Ayeti içime  sindirdikten sonra “Tahiyyat Duası”  dediğimiz “Ettehiyyatü lillahi….” diye başlayan duayı mercek altına aldım.

Cin Suresi 18. Ayette Allah bizlere diyor ki: Hiç kuşkusuz, mescitler/secdeler Allah içindir. O halde, Allah ile birlikte bir başkasına yakarmayın/Allah’ın yanında bir başkası için çağrıda bulunmayın.”

Allah diyor ki, “Namazlarınızda yalnız bana ibadet edin. Yanıma bir başkasını almayın, ona yakarmayın!”

Ayet çok açık değil mi?..

Şimdi de günümüze gelinceye kadar birçok kez değişikliğe uğramış Tahiyyat duasının bugünki söylenişine bir bakalım… “Ettehıyyâtü lillâhi ve’s-salevâtü ve’t-tayyibâtü esselâmü ‘aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetüllâhi ve berakâtühû esselâmü ‘aleynâ ve ‘alâ ‘ıbâdi’l-lâhi’s-sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illallâhü ve eşhedü enne Muhammeden ‘abdühû ve rasûlüh.”

Şahadeti de yerine getirdiğimiz bu duada aklıma takılan esselâmü ‘aleyke eyyühennebiyyü” deyişidir. Bu deyişi çok araştırdım. Ama maalesef biri diğerlerinden çok farklı bir şey bulamadım. Hemen hemen bütün mütercimler aynı tercümeyi yapmış. Tahiyyat duasındaki bu deyişin anlamı “SANA SELAM OLSUN EY PEYGAMBER”

Yani bizler, namazda her oturuşumuz da, Allah’a verdiğimiz sözü unutup, Peygamberimize selam veriyoruz. Ama bilerek, ama bilmeyerek!..

İşin bir başka boyutu ise; bizler, onlarca kez değişime uğramış kul yapısı bu duaya, “Allah katındandır” düşüncesiyle besmele ile yani  “Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla” başlıyoruz…

Sadece Tahiyyat duasında mı yapıyoruz bunu?  Aynısını Salavat dualarında yapmıyor muyuz? Her tahiyyata oturduğumuzda “Allahümme salli…” ve “Allahümme barik…” diyerek, Allah için kıldığımız namazlarımızda Peygamberimize salavat getirmiyor muyuz? Sahi!.. Biz kime kulluk ediyoruz?

Allah rızası için kıldığımız namazımızda,  kıyamda “Rabbül alemin” (Alemlerin efendisi Allah),  tahiyyata oturduğumuzda  “seyyidina Muhammed” (efendimiz Muhammed)  demiyor muyuz?

Allah için kıldığımız  namazda hem Allah’a ve hem de Peygamberimize “Efendi”  diyorsak ortada çok büyük bir sorun var!..  Yüce Allah Ali İmran suresi 80. ayetinde bakın ne diyor…

“Ve size melekleri ve peygamberleri rabler edinmenizi de emretmez.Siz, müslümanlar haline geldikten sonra inkarı mı emreder size?”

Bu yaptığımız şirk değil ise sorun yok… Ama yapmamamız gereken bir şey ise ve hala yapıyorsak;  Allah şirke bulaşanları asla affetmeyeceğini söylüyor.

Ne dersiniz?.. Bu yaptığımız şirk değil midir? Allah katında kabul görür mü?

* * *

Gelelim sonuca…

Hani bizler, namazımızın her rekatında okuduğumuz Fatiha’da Rab’bimize ne diyoruz? “Yalnız sana ibadet ederiz”… Bu cümleyi söylüyoruz da neden oturduğumuzda, ayakta iki dakika önce söylediğimizi unutarak  ya da bilmeyerek “Selam olsun sana ey Peygamber” diyoruz?

Bizler namazımızı ne için kılıyoruz?

Hani ibadetimizi yalnızca Allah’a yapıyorduk?

Hani namazlarımızda Allah’ın yanına kimseyi almayacak, anmayacaktık? O’nun yanında bir başkasına çağrıda bulunmayacaktık? Sevgili Peygamberimiz için söyleyeceklerimizi, O’nun için isteyeceklerimizi, neden selamımızı verip namazımızı tamamladıktan sonra ellerimizi açıp Allah’ tan dilemiyoruz?

Rab’bimizle baş başa kaldığımız, O’na hamdetmek, O’nun rızasını almak, O’na teslimiyetimizi göstermek için kıldığımız namazımıza neden O’nun dışında birilerini sokuyoruz? Bu ŞİRK değil midir?

Yoksa!.. Yoksa gerçekten bizler her gün beş vakit şirk batağında yüzüyoruz da haberimiz mi yok?

İslam aleminin yeryüzündeki konumu, yoksullar, açlar, sefiller, muhtaçlar gözümün önüne geliyor da, Rab’bim şirke bulaşmışların dualarını gerimi çeviriyor? Her gün beş vakit kendisine uzanan, avuç açan elleri, söylenen istekleri şirke bulaştığımız için mi reddediyor?

Namaz; içinde ŞİRK yoksa namazdır!.. İçerisinde ŞİRK’e bulaştığımız ibadete NAMAZ diyebilir miyiz?

Doğrusunu ALLAH bilir.

Selam ve Dua ile,

Fikret ARMAN

Reklamlar

About Fikret Arman

ALLAH'ın dosdoğru yoluna ileten tek Kitap; KUR'AN-I KERİM'DİR.

30 responses to “TAHİYYAT DUASI”

 1. ismail küçük says :

  Katılıyorum ve 20 senedir namazda kade’deyken sure okuyorum. Bahse konu duanın seneryosuna da inanmıyorum, miraç hadisesi isra suresinde geçer.

 2. Ramazan says :

  “Yalnız sana kulluk eder, yalnız senden yardim dileriz” ile “sana selam olsun ey nebi” ifadelerinin birbiriyle çeliştiğini düşünmek nasıl bir düşünce yapısıdır. Bahsettiğin ayet bunu engelleyen bir ayet değil ki. Namazın şartlarından birisidir kıraat. Nedir kıraat: Kuran’dan ayet okumak. Mesela Saffat 109. ayeti zammi sure olarak okursak şirke mi düşmüş olacağız. Dediklerinin bir kısmına katılıyorum:peygamberi sevmek 80 salavat getirerek cennete girme olayı değildir. Aksiyon adamı olabilmektir. Fakirin kapısını çalıp ihtiyacını gidermektir. Gecesini gündüzüne katıp üretmektir, ummet için dertlenmektir. Durup durup yeni birşey bulmuş olmak hayaliyle sanal kahramanlıklar yapmak da değildir.

  • Fikret Arman says :

   Ramazan Kardeşim, sayfama uğrayıp, konuya yaptığın katkı için Allah razı olsun.

   Yazımın konusu olan Tahiyyat Duası, arapların namazlarında okuduğu, Kur’an’ da olmayan ama içlerinden gelen bir duadır. Peygamberimizinde okuduğu rivayet edilir… Ben, Peygamberimizin namazlarında bu duayı okuduğuna İNANMIYORUM.

   Bizler önce namazın ne oluğunu anlayıp, doğru kılmayı öğreneceğiz… Namaz; yasak savar gibi kılınan teravih namazındaki gibi 20 rekatı 10 dakikada bitir işlem tamamdır olayı değildir. Namaz huşu ister… Namaz gönül ister, kalp ister ister… Allah’ın huzurundaysan saygı ve doğruluk ister. Yüce Rab’bimiz namazlarınızda yanıma bir başkasını koymayın diyorsa koymayacaksın!.. Namaz sadece ve sadece ALLAH için kılınır. Kıldığın namazında sadece ve sadece huzuruna çıktığın ALLAH’ı övecek, O’na hamdedecek, O’na şükredecek, O’nun o en güzel isimlerinden bahsedeceksin. Çünkü huzurunda sadece ‘O’ var. Huzurunda ‘O^varken bir başkasını namazına almayacaksın!.. O’nun huzurundayken başkasına seslenmeyeceksin? Peygamberimize, ya da İbrahim Peygamberimize, ya da diğer Peygamberlerimize selam vermek istiyorsan, namazını bitirdikten sonra aç Kitabını oku ve selamlar gönder… Ama “ALLAH İÇİN” kıldığımız namazlarımızda değil!..

   Ben bunu anlatmaya çalıştım Ramazan Kardeşim. Peygamberimizi tabii ki yüceltip selamlayacağız.

   Huzuruna çıktığın ALLAH için kıldığın namazında İbrahim Peygamberi de selamlamayacaksın. Namazını bitirdikten sonra Saffat suresini aç oku selamlarını gönder. Yok arkadaş, ben bunu namazlarımda yapacağım diyorsan; senin bileceğin şey.

   Enam Suresi 162. ayet: De ki: “Benim namazım, kulluğum/bağışım, hayatım, ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir.”

   Doğrusunu ALLAH bilir.

   ALLAH’a emanet ol Kardeşim,

 3. Bülent says :

  Allah aşkına çok basit düşününce peygamberin namazlarında bunu okumadığını anlarsınız. Yani namaz kılarken peygamber kendinemi sesleniyordu kardeşim. Azıcık saksıyı çalıştırın. Ey nebi mi diyordu veya sonunda yazdığı gibi, Muhammed onun elçisimidir diyordu. Böyle bir saçmalığı demeyeceğine göre, biz namazımızı onun kıldığı gibi kılmıyoruz deMEKTİR.

 4. Yusuf Çatalkaya says :

  Merhaba, salatta/namazda Allah’ı çokca anmak ve Kuran’dan okumak gerek değilmi? Öyleyse aşağıdaki ayetleri sen okumamalısın çünkü şirke girebilirsin !
  Doğduğu gün, öleceği gün ve dirileceği gün ona selam olsun ( Meryem 15 )
  Bütün Alemler içinde Nuh’a selam olsun ( Saffat 79 )
  Selam olsun İbrahim’e ( Saffat 109 )
  Selam olsun Musa ile Harun’a ( Saffat 120 )
  Selam olsun İlyas’a (Saffat 130)
  Gönderilen bütün peygamberlere selam olsun (Saffat 181)

  • Fikret Arman says :

   Yusuf Kardeşim,

   Öncelikle sayfama uğradığın için teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.

   Hemen konuya girmek istiyorum… Şunu belirtmeliyim. Yazıyı “istediğin gibi” okumuşsun. Keşke ön yargılarından uzak, yazdıklarımı okusaydın.

   Yazdığın ayetleri yüzlerce kez okudum. Şirkten korkmadan… Ben, o peygamberlere iman edip Allah’a teslim olanlardanım… Ben,” Peygamberimize selam vermeyelim, O’nu yüceltmeyelim” demedim, demem de!… Selamı ve yüceltmeyi “Allah rızası için kıldığımız namazlarımız da yaparsak, bu şirk midir?” diye sordum? Peygamberimize selam ve O’nu yüceltmeyi namazlarımızdan sonra yapmamız gerektiğini Allah’ın ayetlerini yazarak söyledim. Ben biliyorum ki; ben Peygamberimi, O’na salavat getirenlerden daha çok seviyorum. O’nun adına iftiralar düzenleyen muhaddislserden O’nu korumaya çalışıyorum. Hani “İsa peygamber Allah’ın oğlu.” diyen hırstiyanlara kızıyor ve onları cehennemlik ilan edip Allah’a havale ediyoruz değil mi? Her Cuma günü okunan salâda Peygamberimizi “Allah’ın sevgilisi” ilan ettiğimizde kimleri cehennemlik ilan edip kimleri Allah’a havale edeceğiz hiç düşündük mü?

   Allah’a emanet ol Kardeşim…

 5. Gülay Lüleci says :

  Fikret bey,sadece ve sadece Allah’a ibeadet ettiğimizi söylüyoruz.Fakat bir kulun yazdığı metni,namazlarımızda okuyorduk.Bunun çelişki olduğunu düşünüyordum.Bir ikilem içindeydim,sorguluyordum.Siz yaramıza merhem oldunuz.Allah Kelam’ı var iken başka söylemlere gerek olduğunu düşünmüyorum.Kur’an’a göre yaşarsak Peygamberimizi’de yüceltmiş,oluruz.
  Saygılarımla….

  • Fikret Arman says :

   Gülay Kardeşim, Sayfama hoş geldiniz. Yaranıza merhem olduğumu yazmışsınız… Doğrularda buluşabiliyorsak ne mutlu bizlere… Allah’a emanet olun.

 6. Mesut says :

  Ettahiytatü dediğimiz dua mirac da Allahın peygamberin ve cebrailin (3)üç ünün sözlerinin birleşimidir.
  Allah peygamberine selam verir,selamın manası rahmetim üzerine olsun demektir.
  Peygamberimizde selamı alır ve sen tüm eksikler den noksansın,rahmetin sadece benim değil tüm salih kullarının(salih:Hakkını gözeten )üzerine olsun der.
  Bu konuşmaya şahitlik eden cebrail şaitlitlik ederimki Allah tan başka ibadet edecek yoktur. Yine şahitlik ederimki muhammet onun peygamberidir der.
  Entahiyyatü nün özü budur. Bunda nerde şirk??
  Peygamberimiz namazı benim kıldığım gibi kılın der ve kendiside her namazının sonunda uzun uzuya önceki peygamberlere tek tek selam eder. Abdullah b. Mesud biz nasıl edelim deyince sizde kısaca söylesenizde kafi der.
  Şimdi selam etmek demek allahın rahmetini dilemek demektir güzel kardeşim. İlk selamı neden allah peygambere veriyor çünkü zaten rahmeti bereketi veren allah yani allah a allah sana rahmet ve bereket versin denmenmeyeceği için. Bizde ettahiyyatü ile diyoruzki. Allahım muhammet e rahmet etti.muhammet de tüm salih kullarına rahmet olsun dedi cebrailde buna şahitliğini belitti diyerek. Mirac da gecen bu konuşmayı tastik ediyoruz. Ve bir bir çok ayette peygamberlere selam vardır. Bir hadis de ise peygamberimiz adım anıldığında bana selavat ediniz yani allahın selami rahmeti üzerine olsun diye allah a dua etmiş olunuz bunu yapmayanın burnu yere sürtülsün demiştir. Ettahiyyatü nün başında euzü besmele cekmenin sakıncası. Besmelenin manası allahın adıyla demektir ki bu allah dan dilerim demekle eş değerdir. Mirac a inanmasan dahi Ettahiytatü okumanın şirk olduğunu nasıl söyleye bilirsin. Peygamberi sevmek sadece zikir ve selavat ile elbette olmaz yaptıklarını yapmakla olur evet ve ona allah dan rahmet dilemekle olur. Şimdi ben bütün insanlar için allah tan yardım diliyorum yani diyorumki allah ın selamı rahmeti senin güzel kardeşim senin üzerine olsun bunu namazımda her oturmamda söylesem şimdi bu şirk mi? Entahiyyatü nün anlamlamını tam kavramak istersen her kelimeyi tek tek manasına bak. İçinde allahın isimleri sıfatları gecer. Selametle

  • Fikret Arman says :

   Mesut Kardeşim, Allah’ın selamı üzerine olsun ve sayfama hoş geldin diyorum. Ülkemde Peygamber sevgisi “salavat” üzerine yoğunlaştığı için konuyu fazla uzatmayacağım.

   Selamı yazmışsın… Sahi selamdan daha güzel bir kelime var mı? Müslümanım diyen birisi bunun aksini söyleyebilir mi? Benim yazımda anlatmaya çalıştığım Allah’ın huzuruna çıktığımızda sadece ve sadece Allah ile baş başa olmak. O’nun yanına başkalarını koymamak. Bunu Allah’ın kitabındaki ayetlerle açıkladığımı sanıyorum.

   Herkes ibadetini dilediği gibi yapabilir. İsterse namazında saatlerce Peygamberine selam ve salavat getirsin… Bu, kulun kendi iradesidir. Ben de Peygamberim için selam edip, O’nun şanını yüceltmeye çalışıyorum. Ama ben bunu Allah rızası için kıldığım namazın dışında yapıyorum. Namazımda, huzuruna çıktığım, yalnız kendisine teslim olduğumu söylediğim Yüce Rab’bimin yanına kimseyi koymuyorum.

   Yaptığım en güzel şeylerden birisi de; elimde Allah’ın kitabı varken, muhaddislerin ne dediklerinin fazla önemi yok benim için.

   Allah’a emanet ol Kardeşim,

 7. arzuash says :

  Size yürekten katılıyorum. Yazınıza son zamanlarda her namazdan sonra “tahiyyat duasını araştırmam lazım” dediğim bir vakit rastgeldim. İnan’ın ilaç gibi geldi. Kendime şunu sormakla başladım. Bu bir Kur’an ayeti değil, o halde neden peygamberimizden öğrendiğimiz iddia edilen namazda, peygamberimiz kendine seslensin? Üçüncü şahıs kullanarak kendine selam olsun mu dedi?! Salavat olayi bir yana bu aklıma çok takılıyordu. Salavat konusunda çok düşünmemiştim. Benim kendimce açıklamam, ne mahsuru var salavat getirsek, idi. Ama açıklamalarınız kesinlikle doğru yerlere gitti. Ben 17 senedir Kanada’da yaşayan bir Türk gocmeniyim ve Yazınızı etrafımdaki bizler gibi Kuran okuyan, Kuranı sorgulayan ve yaşayan arkadaslarima ve aileme yollayacağım. Allah bizleri kendi doğrusuyla aydınlatsın inşallah.

 8. Darkprince says :

  Ettahiyatü duasında geçen “esselâmü aleyke eyyühennebiyyü” ifadesi şirktir. Peygamber seni duyuyormuş gibi sanki o allah gibi herşeyi işitirmiş gibi ona hitap ediyorsun. Atalarınızın dinini terk edip peygamberimizin getirdiği İslam’ı aramaya çıkmazsanız yakında bilimin kuvvetiyle tüm akıllı müslümanlar ateist ya da deist olacak. Müslüman doğulmaz Müslüman olunur. Bir kelimeyi şehadetle Müslüman olacağını sanan zavallılar hayatlarının her noktasında olduğu gibi inancını da emeksiz fethetmek ister. Ancak Müslümanlık fethedilmesi emek isteyen bir inançtır. Daha ettahiyatünün anlamını bilmeyenler bu sitede alimmiş gibi yorum yapmışlar. Ettahiyatü da sen Allah’ı aradan çıkarıp ey nebi sana selam olsun diyorsun. Nebi seni duyucak mı? Kur’an’da Allah bir ayetinde İsa peygamberi mahşerde sorgulayacağını ve sana tapmalarını sen mi istedin diye Allah’ın onu sorguya çekeceğini o da ben istemedim ben isteseydim haberin olurdu diyeceğini aktarıyor. Ettahiyatü yüzünden Allah rasülü de bu sorguya çekilecek. Bu cahil Müslümanlar peygamberimin başını eğdirecek mahşerde.

 9. Hu says :

  Acaba Peygamber efendimiz namaz kılarken ne okuyordu, kendine salavat getirmiyordu herhalde 😊

 10. Ayhan says :

  Oturuşlarda rabbena dualarını okumak bence mantıklı hem kuranda geçiyor. Hemde anlamlarına bakın. Kendimiz için ailemiz ve müminler için rahmet, iyilik, ve güzellik istiyoruz. Zaten peygamberimizin ve diğer peygamberlerimizin rahmete ihtiyacı yok. Biz yaşayanların ihtiyacı var.

 11. Hakan taş says :

  Acaba salli barik dualarını okuyormusunuz ayrıca Tahiyyat yerine ne okuyorsunuz teşekkürler

  • Fikret Arman says :

   Hakan Kardeşim,
   Birinci sorunun cevabı yazı içinde var ama tam olarak aydınlatmadığım için benim hatam diyorum. Ben salli ve barik dualarına salavat duaları diyorum. Benim Allah için kıldığım namazımda salavata yer yoktur. Şirke bulaşmam… Hatta hayatımda salavat yoktur. Ben Peygamberimizi yüceltmek istediğimde; O’na itaat ediyor, O’nun bizlere tebliğ ve emanet Kitabı açıp okuyorum… Ne diyordu Peygamberimiz? “Ben sadece bana vahyolunana uyarım. (Enam Suresi 50. ayet.)
   Diğer soruna gelince… Benim dualar için bir kalıbım yoktur. Rab’bimin huzurunda, O’nunla baş başa iken sadece Kur’an’dan okurum.

 12. Bir Ademoğlu says :

  Makul ve mantıklı bir yazı.

 13. Yunus Emre Kurtcy says :

  Kesinlikle ve kesinlikle katılıyorum kardeşime.

 14. Yahya says :

  Arkadaşlar içimize o kadar işlemişki bu mesele, korkudanmıdır bilemem ve bildiklerim sizlerin bildiklerinden farklıda değil o yüzden firket beye bir cevap vemre çabasına girmeyeceğim. Ülkemizde ve dünyada müslümanların hali ortada, hani nerde bu ulemalar alimler nerde hani kerametler? Hani nerede tecavüze uğrayan o ahlaklı bacılarımıza yardım edecek bir keramet yokmu? Ben keramete inanıyorum ama bu osuruk beyinlilerin kerameti olduguna inanmıyorum. Konuyla alakasiz oldu hepinizden özür dilerim. Şimdi teheccüd kılıp dua edicem. Çok düşündüm cok araştırdim denedim farklı farklı ve simdi tahiyyatsiz kılacağım. Peygamberi sigara içmiş pis ağzı ile övenlere; bak peygamber burda bunu yapmış şu yardımı bu hosgorüyü diyorum, adamın beyin gitmiş zikirmatikle (s.a.v) diyor. Allah im bunlardan iğreniyorum

 15. Volkan says :

  Duada rahmet vardır ..Aleyke nebiyyi yerine Alen nebiyyi demek bence daha dogru. .Gerçi ALLAH itikatte ben demeyi uygun görmüyor benlik kibriyadan geliyor. .Hernekadar günlük hayatta kullansakta hiç okumamakla doğru okumak arasinda fark var. .ALLAH basta Resulüne himate altında tutuyorbbizde dua ediyoruz. .ALLAHIM onu vadettigin makamı Mahmud a ulaştır diye benim anladigim bu ALLAH u alem. Rabbim cümlemize Tevhid akidesiyle inanan suurlu kullarindan eylesin amin. .Selam ve dua ile. ..

  • Fikret Arman says :

   Volkan Kardeşim, önce hoş geldin diyorum.
   Duada tabiiki rahmet vardır. Yüce ALLAH, Peygamberimizin yerini en yüce katında zaten belirlemiş. Kur’an’da böyle yazıyor. Benim yazımda vurgulamak istediğim; namazlarımızda Peygamberimizi yüceltir, ona salavat getirirken “Namazlarınızda başkasına dua edip yakarmayın!.. Yanıma Peygamberler de olsa başkalarını koymayın!” diyen ALLAH’a şirk mi koşuyoruz? Kur’an’a göre yaptığımızın ŞİRK olduğunu düşünüyorum. Tabii ki Peygamberimizi selamlayıp yücelteceğiz. Ama bunu namazlarımızda yapmamalıyız!.. Peygamberimizi yüceltmemizin en basit ve tek yolu O’nun bizlere tebliğ ettiği KUR’AN yolunda gitmektir. Salavat getirmek değil. Allah emanet ol Kardeşim.

 16. bayram says :

  Güzel biryer yakalamışsın ama eksik bilgiler. şimdi bu varsayımını çürütecem.
  kafanı karıştıran sure de gecen ^^ muhakkak ki mescidler, Allah içindir. Artık Allah ile beraber başka birine dua etmeyin.^^ diyor. yani bizler ; ^^Muhakkak ki, Allah ve melekleri, peygambere hep salat ile ikramda bulunurlar. Ey iman edenler, haydi ona teslimiyetle salat ve selam getirin^^ ayeti ne uyarak selam getiriyoruz DUA veya YALVARMA yapmıyoruz Resulullah a sadece selam gönderiyoruz. ayrıca salli barik gibi ibrahim as. de selam gönderiyoruz. namazı bize ögreten Resulullah tır.

  • Fikret Arman says :

   Bayram kardeşim,

   Sayfama uğradığın ve düşüncelerini paylaştığın için Allah razı olsun.
   Yazımda sadece birkaç ayete yer verdim. Şirk ile ilgili onlarca ayet var Kitabımızda. Yüce ALLAH diyor ki, “Melekleri ve Peygamberleri ALLAH’ı sever gibi sevmeyin!.”

   Bizler Peygamberimizi ALLAH sevgisinin de önüne geçirdik.(haşa)… Biz Peygamberimizi öylesine yüceleştirdik ki; ALLAH için kıldığımız namazlarda O’na da selam veriyor, salavatlar getiriyoruz. Ayakta Fatiha’yı okurken “Alemlerin efendisi ALLAH” diyoruz, oturunca “seyidina Muhammed”, yani “Efendi Muhammed” diyoruz.

   Namaz; “DOSDOĞRU” kılınırsa namazdır.

   Peygamberi yüceltmek; ALLAH için kıldığımız namazlarda, O’na selam verip salavat getirmek değildir… Peygamberi yüceltmek; O’nun bizlere tebliğ ve emanet ettiği KUR’AN’I KERİM’i okuyup, anlamak ve uygulamaktır.

   Peygamberimizi ALLAH için kıldığımız namazın dışında anar ve tesbih edersek, İbrahim Peygamberimizin bereketini namaz dışında istersek olmaz mı? Peygamberimiz darılır mı? Öylesine alışmışız ki, Peygamberimizi yüceltmek adına yaptığımız hatalar affedilecek gibi değil… Ezanı dinleyen bizler “Eşhedü enne Muhammeden resulullah” cümlesini duyar duymaz elimizi kalbimizi götürüp, salavatlar getiriyoruz… Oysa 30 saniye önce de “ALLAHUEKBER” demişti müezzin ve kılımız kıpırdamamıştı… Cuma günleri “sela” verilir camilerden… Araştır!.. “ALLAH’ın evi dediğimiz camilerden okunan sela da “ALLAH için” bir cümle, bir kelime var mı? KUR’AN dışı salavat dualarında ALLAH için ne diyoruz ki?

   Bana “Peygamber düşmanı” diyorlar diye yazmıştım yazımda… Oysa Peygamberini en çok seven ve koruyanların başında geldiğime inanıyorum. Yazdığım yazının özü de inananları, sadece ALLAH’a ibadet konusunda uyarmak ve Peygamberimi korumaktır.

   İnanarak söylüyorum… Okuduğum Kur’an’dan anladığım kadarı ile, namazının tahiyyat bölümünde, ALLAH için Emevinin uydurduğu “Tahiyyat” ve “salavat” dualarını okuyanlar şirke bulaşıyorlar.

   Doğrusunu ALLAH bilir…

   ALLAH’a emanet ol kardeşim.

 17. Engin sarı says :

  Fikret kardeşim söylediğin herşeye katılıyorum yalnız şu dönemde bütün müslüman kardeşlerimin önce bildiklerini unutmaları ve sonra anlayarak Kuran’ı okumaları ve sonra Allah’ın dediklerine göre dinlerini inşa etmeleri gerekiyor.Şunuda eklemeden geçmeyecem bugün dünyada kısa filmlere ve karikatürlere kızan müslüman kardeşlerime bu işleri yapan insanların kağnağı nedir diye sormadan edemiyorum,Peygamberimize yapılan iftiraların kaynağı Kur’an değildir sahih dediğimiz hadislerdir.lütfen araştırınız Allah hakkımızda hayırlısını versin.Allah’a emanet olun.

  • Fikret Arman says :

   Engin Kardeşim sayfama hoş geldiniz. Peygamberin gibi, sadece bana tebliğ edilene uyan ben; Kur’an’ın Peygamberinize iftira yaptığını nasıl söylerim? Tam tersi. Filmlere ve karikatürlere kızan Müslüman kardeşlerimiz için de “Charlie Hebdo MUHADDİSLERİ” yazımı yazmıştım. İlgini çekebilir. Allah emanet ol…

 18. Abdurahman says :

  Demekki bunca yüzyıllar boyunca ulemanın bizlere öğrettiği namaz şirk değilmişki bizler bu şekilde kılìyoruz…
  Ne kadar toleranslı bi dinimiz vamış demek… ona bakacak olursanız birçok şey şirk gibi olur… (Kìbleye yönelme, kabenin etrafında tavaf yapma, hacerul-esved’e veya kabe duvarlarına yada kapısına el sürme yada öpme… , şeytan taşlama vs. gibi birçok ‘ibadet’ şirk gibi gözükebiliyor…/ biraz daha ileri gidilirse riya, şeytana yada nefsine uyma bunlarda şirk gibi gözükebiliyor…/ politik ve felsefe yapacak olursak ‘Allahın hükümleri’ ile ‘hükmetmeyen yada yönetmeyen devlete ‘bağlı’ olmakta şirk gibi gözükebiliyor….misalleri çoğaltabiliriz…) İşin kötü yanı, bazı müslümanların bu ‘şirkleri’ öne sürerek diğer müslümanları ‘müşrik’ yada ‘kafir’ ilan edip en doruk noktalarında ‘mürtedlikken’ onların kanlarının ‘helal’ olduğuna ‘hükmedip’ ayrı bir zûlme girişmeleri… işte bu zûlümden dolayı iflah olup hidayeti bulamıyoruz.
  Belki Peyğamberimize namazda -hatta doğrudan- selam vermek Allahın arzuladığı bir tavırdır, bence kimsenin bundan dolayı bilerek veya bilmeyerek şirk yapmak istediğini sanmıyorum.
  Ama yinede cesaretinizden dolayı sizi kutluyorum.
  Saygı ve selamlarım ile….

  • Fikret Arman says :

   Abdurrahman Kardeşim,

   Sayfama hoşgeldin diyerek başlayayım sözlerime.

   Yüce Allah indirdiği Kitab’ının onlarca ayetinde “Düşünün… Aklınızı kullanın.”, “Hala düşünmeyecek misiniz?” diyerek bizleri uyarıyor ve düşünüp aklımızı kullanmaya davet ediyor.

   Ben bu yazıyı cesaretimi düşünerek yazmadım. Sadece inananlarımızı düşünmeye davet ettim.

   Şu ayetleri hiçbir zaman unutmamakta yarar görüyorum. 3/80, 17/23, 17/39, 72/18, 4/116, 50/26, 51/51, 15/96, 26/213, 2/165… Okunup kesinlikle düşünüp, anlaşılması ve UYULMASI gereken ayetler.

   Bir tek hadisle örnek vereceğim… Hadis şöyle der… “ Cuma günü Peygamberine seksen salavat getirenin seksen yıllık günahları affolur.” Böyle bir söze bir Müslüman nasıl inanır? “Rahman ve Rahim” (esirgeyen-Bağışlayan) Allah’ın adını bizlere nakşeden Peygamberimiz böyle bir şey söylemiş olabilir mi?

   Hemen ilave edeyim… “Allahümme salli ala Seyidina Muhammedin ve ala…..” diye okuduğumuz Salavat duaları da banim Kur’an anlayıma göre ŞİRK’tir. Benim namzlarımda Tahiyyat ve Salavat duaları yoktur… Naamzlarımda, yalnızca O’nun Kitabını okuyup anladığımı/anlamak istediğimi bilen Rabbime, O’nun ayetleriyle dua ederim, huzurunda yalnız O’nu ANARIM… O’nun yanına kimseyi koymam. Bunu Rab’bim emrediyor.

   Doğrusunu Allah bilir kardeşim… Allah’a emanet ol.

   Selam ve Dua ile,

 19. Hüseyin Ekşi says :

  Muhakkak ki, Allah ve melekleri, peygambere hep salat ile ikramda bulunurlar. Ey iman edenler, haydi ona teslimiyetle salat ve selam getirin!
  AHZAB Suresi 56. ayet meali

  Şeytan size üç doğrunun yanında bir yanlış servis eder uyanık olun.!!

  • Fikret Arman says :

   Hüseyin Kardeşim,

   Yüce Rab’bim onlarca ayetinde “Aklınızı kullanın.”, “Hala düşünmeyecek misiniz?” ve benzeri cümlelerle uyarmakta ve düşünüp aklımızı kullanmayı EMRETMEKTEDİR. Yazımın esasıda, sizinde mealini yazdığınız Ahsab suresi 56. Ayetidir. Her zaman yapabileceğimiz selam ve saygıyı, Peygamberimizi yüceltmeyi “namazlarımızda yapmamamayı” hatırlatmaktır.

   Tabii ki her zaman Allah’ın elçisi Peygamberimizi selamlayıp onun şanını yücelteceğiz. Ama bu yüceltme namazlarımızda olmamalı!.. Ben sadece Allah için namaz kılarım. Allah’ın huzuruna çıktığımda, Allah’ın yanına kimseyi koymam… Peygamberim bile olsa… Allah böyle emrediyor. Peygamberim için söyleyeceklerimi namazımın dışında sürekli söylerim. O’nun şanını yüceltirim.

   Yazımda da söylediğim gibi, Peygamberi yüceltmek O’na “salavat getirmek” değildir. Kur’an’ı okuyup anlamayan bu ülkenin Müslümanlarını, onlarca, yüzlerce yıldır kandırdılar, bugün dahi kandırmaktadırlar. Ahsab Suresi 56. Ayet mealini yazıyorum…

   “Allah ve melekleri, Peygambere çok salevat getirirler. Ey Müminler! Siz de ona salevat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.”

   Görüyor musunuz? Diyanet Vakfı meali ”Salevat getirin!” diyor. Ülkemde dini en yüksekte temsil eden, zaman zaman fetva veren kurumun mensupları, Peygamberimi yüceltmek için “Salevat getirin!” diyor.

   Peygamberi yüceltmek, O’na salevat getirmek değildir… Peygamberimizi yüceltmek, Allah için kıldığımızı namazda Allah’ın yanına koymak değildir… Peygamberimizim bizlere tebliğ ve emanet ettiği en büyük mirası olan Kur’an-ı Kerim’i okumak, anlamak ve Allah’ın bizden ne istediğini, Allah için ne yapmamız gerektiğini Peygamberimizden sonraki nesillere de anlatmaktır.

   Peygamberi yüceltmek, “Ben sadece bana vahyolunana uyarım.” diyen Peygamberimin bizlere tebliğ ettiğine uymak ve Kur’an’ın ipine sarılmaktır.

   Düşünüp, aklımızı kullanmamız ŞART!.. Doğrusunu Allah bilir. Allah’a emanet olun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: