AHLAK – ERDEM ve SİYASET

“AHLAK ve ERDEM bir insanda yoksa  Siyasetçi olmamalı.”

Suat_Ürgüplü

Suat Hayri ÜRGÜPLÜ (1903-1981)

Bu yazımda, ahlak ve erdem üzerine siyaset kokan bir yazı yazacağım ve sizlere bir siyasi kişiliği, biraz olsun tanıtmaya çalışacağım. Bu kişi, bugün siyaset yaptıklarını, ülke yönetimine katkıda bulunduklarını zannedenlere göre HEYKELİ DİKİLESİ bir kişilik.

Suat Hayri ÜRÜPLÜ…

1940 lı yıllarda 2. Saraçoğlu hükümetinin Gümrük ve İnhisarlar Vekili (Gümrük ve Tekel Bakanı)… Bakanlığı sırasında, kahve ithalatı yolsuzluklarına adı karışınca aşağıdaki istifa dilekçesini yazar…

“Adımın da karıştığı kahve yolsuzluğuyla ilgili, bakanlığımda bir komisyon kurulmuştur. Bu teftiş heyetinin selametle çalışabilmesi için, benim, bu bakanlık koltuğundan ayrılmam gerekir; aksi halde, komisyonu etkilerim, sağlıklı bir karar oluşmaz. O nedenle, siyasi ahlak gereği, bakanlıktan istifa ediyorum.”

Suat Hayri ÜRGÜPLÜ, istifasının akabinde Yüce Divan’da yargılanır ve yolsuzluk yapmadığı kanıtlanınca ve SUÇSUZ bulunarak AKLANIR!..

Bu onurlu ve erdemli kişi, daha sonra 1965 yılında kısa bir süre de olsa BAŞBAKANLIK yapar…  Kendisini rahmetle anıyorum.

* * *

Günümüzün en çok konuşulan konularından birisi…

Hali hazırda, benzer durumda olan 4 bakan var. Onlara bakıyorum da yargılanmamak,  Yüce Divana gitmemek için ne gerekiyorsa yapıyorlar.

Adaletten kaçmak;  hele hele Ülkenin yönetiminde görev alan birileri olarak, bana göre “SUÇU/SUÇLARI  İŞLEDİKLERİNİN  İTİRAFIDIR!”

Bu Bakanlar, kendi iradeleri ile;  “Bizler suçsuzuz… Bizleri nerede istiyorsanız orada yargılayın!.. Gerekiyorsa YÜCE DİVAN’da yargılayın!..” cümlesini  veya anlam bakımından benzerini söylemedikçe, kendilerine isnat edilen suçları kabul etmişler demektir. Benim nezdimde de asla “suçsuz” olmayacaklardır. Bunu yapmayan/yapamayan Bakanlarımıza soruyorum…

Rahmetli Suat Hayri ÜRGÜPLÜ gibi bir siyasetçi olabilir misiniz?

Ahlak ve Erdem nerede?

Fikret ARMAN

Reklamlar

About Fikret Arman

ALLAH'ın dosdoğru yoluna ileten tek Kitap; KUR'AN-I KERİM'DİR.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: