“Elhamdülillah Müslümanım”  Diyen   Kardeşlerime  ‘ŞİRK’i  Hatırlatırım…

“İnandığımız, iman ettiğimiz Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in aşağıdaki ayetlerini, hiçbir zaman aklımızdan, gönlümüzden çıkarmayalım… Yıllarca Allah yolunda, Allah için yaptıklarımız, ibadetlerimiz, dualarımız heba olmasın!”

oruc_baba

Yüce Allah, ayetlerinde bizlere emrediyor,  bizleri uyarıyor, bizlere öğütler veriyor. Tabii ki akıl edip anlamak isteyenlere.

*

Şeytana ve şeytan evliyasına boyun eğme! Müşriklerden olursun.

 Enam Suresi  6/121: Üzerine Allah’ın adı anılmayanlardan yemeyin. Böyle bir şey tam bir yoldan çıkıştır. Şeytanlar kendi evliyasına/dost ve destekçilerine sizinle mücadele etmeleri için elbetteki vahiy gönderirler. O şeytan evliyasına boyun eğerseniz kesinlikle müşrikler oldunuz demektir.

*

Allah, yalancı ve nankör kişiyi, iyiye ve güzel kılavuzlamaz!

Zümer Suresi 39/3: Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah’ındır! O’nun yanında birilerini daha veliler edinerek, “Biz onlara, bizi Allah’a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz.” diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.

*

Yapayalnız ve horlanmış olarak kalmak istemiyorsan Allah’ın yanına başka ilah koyma!

İsra Suresi 17/22: Allah’ın yanına başka bir ilah koyma ki, yapayalnız ve horlanmış olarak oturup kalmayasın!

*

Mescitlerde Allah’tan başkasına yalvarma/yakarma!

Cin Suresi 72/18: Hiç kuşkusuz, mescitler/secdeler Allah içindir. O halde, Allah ile birlikte bir başkasına yakarmayın/Allah’ın yanında bir başkası için çağrıda bulunmayın.

*

Şiddetli azabın içinde olmak istemiyorsan Allah’ın yanına başka ilah koyma!

Kaf Suresi 50/26: O ki, Allah’ın yanına başka bir ilah koydu. Artık atın onu, o şiddetli azabın içine!

*

Peygamberimiz de açıkça uyarıyor… Allah’ın yanına başka ilah koyma!

Zariyat Suresi 51/51: Allah’ın yanına başka bir ilah koymayın! Ben size O’ndan gelmiş açıklayıcı bir uyarıcıyım.

*

Ebediyen cehennemde kalmak  istemiyorsan, Allah’ın yanına başka ilah koyma!

Hicr Suresi 15/96: Allah ile beraber başka tanrılar benimseyenler yakında bilecekler.

*

Zalimlerden olmak istemiyorsan, Allah’ın berisinden başka şeylere yakarma!

Yunus Suresi 10/106: “Allah’ın berisinden, sana yarar sağlamayacak ve zarar veremeyecek şeylere yakarma! Eğer bunu yaparsan mutlaka zalimlerden olursun.”

*

Allah’tan başkalarını Veli edinme!.. Senin Allah’tan başka Veli’n yoktur…

Şura Suresi 42/6: O’nun berisinden veliler edinenlere gelince, onlar üzerine gözcü de Allah’tır. Sen değilsin onlara vekil.

*

Şiddetli azabı tatmak istemiyorsan, sakın ha sakın hiçbir varlığı Allah’a eş tutma ve onu Allah’ı severmiş gibi sevme!

Bakara Suresi 2/165: İnsanlar içinde öyleleri vardır ki, Allah dışında bazılarını Allah’a eş tutarlar da onları Allah’ı sevmiş gibi severler. İman sahipleri ise Allah’a sevgide çok kararlı ve taşkındır. Zulme saplananlar, azabı gördüklerinde tüm kuvvetin Allah’ta bulunduğunu, Allah’ın azabının çok şiddetli olduğunu fark edeceklerini anlayabilseler!

*

Kafirlerden olmak istemiyorsan, Melekleri ve Peygamberleri Rab’ler edinme!

Ali İmran Suresi 3/80: Ve size melekleri ve peygamberleri rabler edinmenizi de emretmez. Siz, müslümanlar haline geldikten sonra inkârı mı emreder size?

*

Azaba uğramak istemiyorsan, Allah’ın yanında bir başka ilaha yalvarma!

Şuara Suresi 26/213: O halde, Allah’ın yanında bir başka ilaha daha yalvarma/davet etme. Yoksa azaba uğratılanlardan olursun.

*

Allah, kendisine ortak koşanları asla affetmez! Sapkınlardan olma!

Nisa Suresi 4/116: Allah, kendisine ortak koşulmasını affetmez ama bunun dışında kalanı/bundan az olanı dilediği kişi için affeder. Allah’a şirk koşan, dönüşü olmayan bir sapıklığa dalıp gitmiştir.

*

Ebediyen cehennemde kalmak istemiyorsan Allah’ın yanına bir başka tanrı koyma!

İsra Suresi 17/39: Bunlar, Rabbinin sana, hikmetten vahyetmiş olduklarıdır. Allah’ın yanına başka tanrı koyma ki, kınanmış ve kovulmuş bir halde cehenneme atılmayasın.

*

Yaşar Nuri Öztürk meali Kur’an ayetlerinden birkaç tanesini yazdım.

Yüce Allah, biz inananların bilerek ya da bilmeyerek işleyeceğimiz en büyük günah olan şirkten sakınmamızı, Allah’tan başkalarını ibadetlerimize, inancımıza ortak koşmamamızı öğütlüyor. Yapabiliyorsak ne mutlu bizlere.

Ya yapamıyorsak?

Allah’ın bizlere “yapmayın!” diyerek emrettiği,  öğüt verdiği yukarıdaki ayetleri hatırlamıyorsak, görmezden geliyorsak; başka veliler ediniyor, Allah’ın yanına başkalarını koyuyor ya da Melekleri, Peygamberleri Rabler ediniyorsak, bazılarını Allah’ı sever gibi seviyorsak ne olacak?

Yukarıdakilerden sadece bir tanesini yapıyorsak, ateş azabını göreceğimizden, cehennemin yakıtı olacağımızdan süpheniz olmasın. İnanç dünyamızda her şeyimiz çok iyidir de, Allah’a ortak koştuğumuz anda cennet hayallerimiz sona erdi demektir.

*

Hafize teyzemden örnek vereceğim…

Hafize teyzem, beş vakit namazını fazlasıyla kılar. Bir ay orucunu fazlasıyla tutar. Hacca fazlasıyla gitmiştir. Zekatını, fitresini hep fazlasıyla vermiştir. İyilikten başını kaldıramaz… Hani Rab’bimiz bir çok ayetinde “salih amel işleyenler” der ya, Hafize teyzem o ayetlerin Saliha’sıdır. Allah’ın bütün ibadetlerini  fazlasıyla yerine getirmek için kendisini adeta parçalar! Onu tanıyan herkes, onun için “cennetlik” ifadesini kullanır…

Gerçekten Hafize teyzem cennetlik midir?

Hafize teyzem tüm ibadetlerini yaparken namazlarında bile Allah’ın yanına birilerini koymayı ihmal etmez. Türbelere gidip adaklarda bulunmayı ihmal etmez. Her gün en az kırk rekat namaz kılar, en az kırk kez “yalnız sana ibadet eder, yalnız senden yardım dilerim.” der de başka velilerden istemeden de duramaz!.. Kızına ister… Torununa ister… İster de ister.

Kur’an’a göre Hafize teyzemin, Allah’ın “yapma” dediği yanlışları o kadar çok ki!.. Hafize teyzem bu yanlışlarını Kur’an’ı  ana dilinden anlayarak okuyamadığı için ve atalarından gördüklerini uygulamaya çalıştığı için bilmediğini söylüyor. Kendisini her görüşümde birer cümle ile yukarıdaki ayetlerden bahsettim. Hemen bir Kur’an meali aldı ve o gün bu gün tövbe ediyor Hafize teyzem. Kur’an’ı okuyup anladıkça tövbe üstüne tövbeler ediyor. İbadetlerindeki bütün yanlışları hayatından çıkardı. Yanlışlarını mahalleliler dahil, gördüğü herkese anlatmaya başladı. Mahalleli artık Hafize teyzemi takip ediyor…

Allah Hafize teyzemin günahlarını affetsin.

*

“Elhamdülillah Müslümanım” diyen değerli Kardeşlerim,

Yüce Allah’ın “asla affetmem” dediği şirkten uzak duralım. Hani her namazımızda Bakara Suresi 201 ayetini okuruz da, Onlardan kimi de şöyle yakarır: “Ey Rabbimiz, bize dünyada da güzellik ver, âhirette de güzellik ver! Ve bizi ateş azabından koru!” deriz ya, işte o ateş azabı, en başta şirke bulaşmamaktan geçiyor. Önce bizler kendimizi ateş azabından koruyacağız. Sonrasında Allah korunanlara yardım eder.

İstediğimiz kadar başımızı secdeden kaldırmayalım, istediğimiz kadar orucumuzu tutalım, istediğimiz kadar Allah’a ibadet edelim, Allah’a  ‘Ortak’ koştuğumuzda, yıllarca  yaptığımız ibadetleri unutalım!.. Yıllarca Rab’bimize yaptığımız ibadetlerimizin boşa gitmemesi için, Rab’bimin affetmeyeceği tek günahın “Allah’a ortak koşmak” olduğunu hiç bir zaman aklımızdan çıkarmayalım ve şirkten sakınalım.

“Elhamdülillah Müslümanım” diyen değerli Kardeşlerim… Bu konuda çok çok dikkatli olalım… Aklımızı kullanalım. Şirke bulaşmayalım!..

Allah hepimizin bilmeden, istemeden işlediği  günahlarını  affetsin, hepimizin yardımcısı olsun…

Doğrusunu Allah bilir.

Selam ve Dua ile,

Fikret ARMAN

Reklamlar

About Fikret Arman

ALLAH'ın dosdoğru yoluna ileten tek Kitap; KUR'AN-I KERİM'DİR.

2 responses to ““Elhamdülillah Müslümanım”  Diyen   Kardeşlerime  ‘ŞİRK’i  Hatırlatırım…”

 1. Kalemzade says :

  Hafize teyze bölümünü okurken kendi etrafımda duyup dinledikleri halde Hafize teyze gibi olamayanlar için gözlerim buğulandı, hatta kıskandım bile diyebilirim. Çünkü yıllardır uğraşıp didiniyorum, böyle bir teyzem yok etrafımda. Allah emeklerinizi zayi etmesin Fikret abi. Selamlarımla…

  • Fikret Arman says :

   Değerli Cengiz Kardeşim,
   Yaşını başını almış, çok sevdiğin birisinden “Yani bunca yıllık emeklerim heba mı oldu, boşa mı gitti?” cümlesini duymak kadar acı bir şey yok. Yıkılmakla eş değer. Ama onu en çok rahatlatan şeylerden birisi, senin bir yazındaki o sihirli cümle… “Düşünelim ki KUR’AN bugün indi!” Onun değişiminde, kulağına fısıldadığım bu cümlenin çok büyük payı var. Birkaç gün sonra bana Kur’an’ın Türkçe mealini gösteriyordu. O andan sonra her şey değişti.
   Allah emanet ol Kardeşim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: