“ARI – DURU  DİN  YALNIZ  ve YALNIZ ALLAH’INDIR.”

“Dileğim; tüm inananların ALLAH’ın dininde ve dosdoğru bir yol üzerinde olmasıdır.”

kurani-kerim-turkce-meali-hicr-suresi-55_7998251-6050_1280x720 

Öncelikle şu inancımı vurgulamalıyım. “İnancı ne olursa olsun bütün inançlara saygım sonsuzdur…”  Ben biliyorum ki, hesap günü her kişi sadece “kendi” hesabını verecek. O nedenle kişilerin;  ALLAH’ın dinine inanması, Şintoizm, Budizm, Animizm, Ateizm ve diğer inançların her hangi birisinden olması “inanç” açısından beni bağlamıyor.  “Dinde zorlama yoktur.” (Bakara suresi 256. Ayet)

Benim üzerinde durmak istediğim konu “Elhamdülillah Müslümanım” diyen kardeşlerimle ilgili. “Elhamdülillah Müslümanım” dediğimiz halde, onlarca, hatta yüzlerce binlerce gruplara ayrılmış bu kardeşlerimizin gerçekten ALLAH’ın dininden olup olmadıklarını kendilerinin sorgulamalarını istememdir. Hiç korkmadan kendimizi sorgulayalım.  Gerçekten iman ettiğimiz ALLAH’ın arı-duru dininden miyiz yoksa doğru yoldan sapmış olup, hala kendimizi doğru yol üzerinde mi zannediyoruz?

*

Zümer suresi 3. Ayet: Gözünüzü açıp kendinize gelin! Arı-duru din yalnız ve yalnız Allah’ındır! O’nun yanında birilerini daha veliler edinerek, “Biz onlara, bizi Allah’a yaklaştırmaları dışında bir şey için kulluk etmiyoruz.” diyenlere gelince, hiç kuşkusuz, Allah onlar arasında, tartışıp durdukları konuyla ilgili hükmü verecektir. Şu bir gerçek ki, Allah, yalancı ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamaz.

Böyle diyor Yüce ALLAH… Sıfatını, sadeliği, tekliği anlatan hangi kelime ile tanımlarsanız tanımlayın… İster arı deyin ister duru, ister katışıksız deyin ister saf,  ister halis deyin ister gerçek… Bu sıfatların birisi ile tanımlanan din yalnız ve yalnız ALLAH’ındır…

Katışıksız din; içinde ALLAH’ın bildirdiğinin dışında bilgi bulunmayan dindir. İşte bu din Yalnız ve yalnız ALLAH’ın dinidir. Bu dine ulaşabileceğimiz tek kaynak ise yalnız ve yalnız KUR’AN-I KERİM’dir.

Yüce ALLAH, Zümer Suresi 3. ayetinde; “Gözünüzü açıp kendinize gelin!” diyor… “Yalancı  ve nankör kişiyi iyiye ve güzele kılavuzlamam.” diyor. Bunu biliyor ve hala ders almıyorsak, düşünüp aklımızı kullanmıyorsak, ALLAH’tan korkmuyorsak; yalana ve nankörlüğe devam edeceksek, söylenecek söz kalmamış demektir.

Soru şu… Bugün İslam alemine baktığımızda ALLAH’ın dinini uygulayan Müslüman görebiliyor muyuz? Yoksa, hemen hemen hepsi Kur’an’ı terketmiş, ALLAH’ın dininden kopmuş, velilerin peşinden mi koşuyorlar?

Furkan Suresi 30. Ayet: “Resul de şöyle der: “Ey Rabbim, benim toplumum, bu Kur’an’ı terk edilmiş/dışlanmış halde tuttular.”

*

ALLAH; onlarca ayetinde, “Okuyun, anlayın, düşünüp aklınızı kullanın”  diye emrederken, “Anlamanız, düşünmeniz  gerekmez. Sizin yerinize biz düşünürüz. Arapça okuyun yeter!” diyenlerin dini ALLAH’ın dini olabilir mi?

Onlarca ayetinde, “Biz bu kitapta her şeyi açık-seçik söyledik.” diyen ALLAH’ın ayetleri açık-seçik değilmiş gibi, ALLAH’a dinini öğretircesine, bu ayetleri kafalarına göre açıklayıp ilaveler yapanların dini ALLAH’ın dini olabilir mi?

“Biz bu Kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık.” diyen ve Ayetlerinde haram ve helalleri sayan Yüce ALLAH’ın saydıkları eksikmiş gibi, onlara korkmadan ilaveler yapanların dini ALLAH’ın dini olabilir mi?

ALLAH, indirdiği Kitabında Namazları isimleri ile bizlere söylemişken, çeşitli isimler altında namazlar icat edip “bunlar da ALLAH’tandır” diyen zalimlerin iz sürdüğü bir din ALLAH’ın dini olabilir mi?

ALLAH, indirdiği Kitabında abdesti iki-üç cümle ile açıklamışken, “ABDESTİN SÜNNETLERİ”ni (dikkat edin… Sünnetlerini) 214 sayfalık bir kitapta açıklayan bir anlayış ALLAH’ın dini olabilir mi?

Onlarca ayetinde “Yalnız ve yalnız Bana kulluk edin” diyen ALLAH’a nisbet edercesine; ALLAH’ın kulları içerisinden seçtikleri önderlerini(!) kendilerine veli edinip, onlara kulluk edip, onların izinden gidenlerin dini ALLAH’ın dini olabilir mi?

Ayetlerinde, “Bölünmeyin, parçalanmayın, fırkalara ayrılmayın” diyen ALLAH’a karşı inat ve ısrarla bölünüp parçalanan, fırkalara ayrılanların dini ALLAH’ın dini olabilir mi?

“Sakın abdestsiz dokunma!.. Çarpılırsın!.. O’nu ezberleyeceksin ve sadece Arapça okuyacaksın ki sevabına eresin.” diyenlerin ve düşünenlerin dini ALLAH’ın dini olabilir mi?

Cin Suresi 18 ayetinde Hiç kuşkusuz, mescitler/secdeler Allah içindir. O halde, Allah ile birlikte bir başkasına yakarmayın/Allah’ın yanında bir başkası için çağrıda bulunmayın.” diyen ALLAH’ı  hiçe sayarcasına, ALLAH’ın dini ile ilgisi olmadığı halde, indirdiği Kur’an-ı Kerim’den yaklaşık 900 yıl sonra bid’at ile dine sokulan “kandil” ve “mevlid” leri kutlayanların ve bunları camilere sokanların dini ALLAH’ın dini midir?

*

Daha o kadar çok sapık inançlarımız ve fiillerimiz var ki, her birini yazmaya kalksam sayfalarca sürecek… Bu nedenle kısa keseceğim.

Yüce ALLAH, kendi dini için  ”Bu Kitapta söylenenlere sakın dışarıdan hiçbir şey karıştırmayın! Benim gerçek dinim, saf, halis, katışıksız dinim budur!” diyerek KUR’AN-I KERİM’i işaret ettiği halde, başka arayışların içinde olanların durumunu düşünmek istemiyorum.

Lokman Suresi 21. Ayet: Onlara, Allah’ın indirdiğine uyun dendiğinde şu cevabı verirler: “Hayır, biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız.” Peki, şeytan onları, alevli ateşin azabına çağırmış olsa da mı?

Yüce ALLAH, “şeytana uymayın yoksa kendinizi ateşli azabın içinde bulacaksınız” diyor ama kime? Okuyup anlayan var mı? Şeytanın ayak izlerini takip etmekten ALLAH’a sığınırım.

Onlarca ayetinde Namazınızı kılın, dosdoğru kılın” diyen ALLAH, Maun Suresi 4. Ayetinde; yetimleri ve muhtaçları doyurmayanları, doyurmaya teşvik etmeyenleri  hatırlatarak “Yazıklar olsun/Lanet olsun o namaz kılanlara!” diyor ise, gerçek imanımızı, gerçek ibadetlerimizi tekrar tekrar gözden geçirmemiz gerektiğine inanıyorum.

Hatırlatmak istiyorum… Zühruf Suresi 44. Ayet: “Gerçek şu: Bu Kur’an sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız.”

Bu yazıyı okuyan Kardeşlerimden bir kısmı soracaklardır… “ALLAH’ın dininde Peygamberimizi nereye koyacağız? O’na itaat etmeyecek miyiz? Hadisler ne olacak?”

O Kardeşlerime her zaman ki cevabımı vereceğim…

“Ben, her zaman olduğu gibi Peygamberimin bizlere tebliğ ettiği Kur’an-ı Kerim’deki Enam Suresi 50. Ayetinde söylediği gibi yapacağım… Peygamberim “Ben sadece bana vahyolunana uyarım.” Demişti… Ben de Peygamberime itaat ediyor, O’nun yolundan, izinden gidiyor ve yalnız ve yalnız KUR’AN’a uyuyorum. Hadislere gelince; ben Peygamberimin KUR’AN’a uymayan sözler sarf etmeyeceğini bildiğim ve Kur’an dışında hareket edeceğini, söz söyleyeceğini düşünmüyorum. O’nun hadisleri, bizlere tebliğ ettiği KUR’AN’da zaten var…”

Doğrusunu ALLAH bilir.

ALLAH’ın dininden olmak ve doğru yoldan ayrılmamak dileklerimle…

Fikret ARMAN

Reklamlar

About Fikret Arman

ALLAH'ın dosdoğru yoluna ileten tek Kitap; KUR'AN-I KERİM'DİR.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: